Úroková sazba klesla, objem hypoték vzrostl

zveřejněno: 07.05.2023

Úroková sazba klesla, objem hypoték vzrostl

 

I když to zní neuvěřitelně, tak už třetí měsíc za sebou nám klesá úroková sazba u nových hypotečních úvěrů. Průměrná úroková sazba za měsíc březen se dostala na číslo 5,86% a padá z prosincového maxima každý měsíc. I přes to, že číslo je stále jedno z nejvyšších od roku 2008, je zde důležitý pozitivní trend, který potěší mnoho rodin uvažujících o novém bydlení a pomalu se vzdalujeme od magické hranice 6%.

A jak si na tom stojí objem nových hypotečních úvěru? V březnu oproti únoru došlo k 60% nárůstu objemu nových úvěrů. Historicky je rozdíl mezi únorem a březnem, tedy s počínajícím jarem, vždy vysoký, ale takovýto rozdíl je velkým překvapením. Konkrétně banky v České republice uzavřely hypotéky v celkovém objemu 12,6mld. Kč. Hypoteční trh se po zimním spánku tedy začíná postupně probouzet. To také začíná ovlivňovat ceny nemovitostí, kde naopak začíná pokles cen výrazně zpomalovat.

Na tomto grafu je vidět vývoj nových hypotečních úvěrů (očištěno od refinancovaných úvěrů). Je zde vidět trend, kdy se od začátku roku 2022 křivka nově uzavřených úvěrů spustila směrem dolu a odrazila se ode dna v prosinci téhož roku.

Co tedy očekávat od budoucích měsíců? Trend je nastaven a úrokové sazby se snižují a objem úvěrů se zvyšuje. Nejsou to dramatické skoky, trend je pozvolný a zdaleka nedosahujeme „Covidových let“. Meziročně jsme stále o 59% níže než před rokem. ( toto číslo je však zkresleno velice extrémními objem v této době.

Tento cyklus tu s námi vždy byl a vždy bude. Je důležité se uvědomit, že hypoteční úvěr si bereme až na 30 let a potkají nás během fixací „lepší“ a „horší“ roky.

A jak se současnou situací tedy naložit? Využijte v současné chvíli možných slev v cen nemovitostí a pokud rozpočet a metodika bank s ČNB dovolí úvěr získat, neváhejte si svou vysněnou nemovitost pořídit. Při refinancování úvěru třeba za 5 let nám úroky, a tedy i splátky, spadnou a my můžeme mít koupenou nemovitost za cenu výrazně nižší než bychom měli před pár měsíců, či let zpátky.

Kontakt